Hakkımızda

Rus-Türk Ticaret Evi ROST, Rus ve Türk şirketler arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için 2018 yılında kurulmuş Ankara merkezli bir stratejik işbirliği platformudur.‎ ‎ ROST’un çalışma felsefesi dış ticaret faaliyetlerinde, partner arayışında ve ithalat, ihracat işlemlerinde mümkün olduğunca basit ve kolay şekilde işlerin gerçekleşmesini sağlamak ve bu doğrultuda hizmetler sunmaktır. ROST, doğrudan üreticileri ve alıcıları buluşturarak ortak projelerin uygulanmasına yardımcı olurken, aynı zamanda Türkiye ve Rusya pazarlarında şirket ve ürün tanıtımını da sağlamakta ve dış ticaret işlemlerine aracılık hizmeti vermektedir.

ROST’un faaliyetlerinin en önemli konusu, iki ülke KOBİ’lerinin karşılıklı olarak tanışmalarını sağlamaktır ve böylece ikili ticari işbirliğinin arttırılması, karşılıklı ticaretteki ürün yelpazesinin, özellikle hammadde olmayan hazır ürün çeşitliliğinin genişlemesi yönünde gerekli çalışmaları yürütmektedir. Bu bağlamda, Türkiye’deki Rusya Federasyonu Ticaret Mümessilliği ve T.C. Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşavirliği'nin desteği ile ROST hem Türkiye’de hem Rusya’da çeşitli sektör tanıtım toplantıları gerçekleştirmekte, Rus ve Türk üreticilerinin tanıtımını yapmakta ve doğru alıcılar ile satıcıları karşı karşıya getirmektedir.

ROST’un bünyesindeki profesyonel çözüm ortakları; Profesyonel Tercümanlık, İş Turizmi ve Organizasyon Hizmetleri, Hukuksal Danışmanlık Hizmetleri, Uluslararası Bağımsız Denetim Danışmalığı, Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Danışmanlığı, Lojistik ve ‎Gümrük ‎Hizmetleri, Yurt içi ve Yurt dışı Sigorta Hizmetleri, ve Finansal Danışmanlık Hizmetleri sunmaktadır.

ROST, Rus ve Türk şirketlerinin ticaret faaliyetlerini, Rusya İhracat Merkezi, Moskova ve İstanbul Teknoparkları, Moskova İşadamları Derneği, Rus-Türk İş Konseyi, Rusya Federasyonu Bölgesel Valilikleri, Rusya Tahıl Birliği, Rusya Güney Pirinç Birliği ve Rusya Dış Ekonomik Faaliyete Katılımcılara Yardım Derneği (gümrük ve lojistik konularında) ile işbirliği içerisinde yürütmektedir.Vizyonumuz

- İki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesini sağlamak.
- Potansiyel, çok yönlü işbirliği alanlarının belirlenmesi ve bunların uygulanmasına yönelik hizmetleri sunmak.


Misyonumuz

- Türk ve Rus işadamları arasında her iki ülkede ticaret, ekonomik ve yatırım ilişkilerinin kurulmasına aracılık etmek.
- İki ülkenin KOBİ'leri arasında ticari köprü kurulmasını ve ekonomik faaliyetlerin artmasını sağlamak.
- İki ülke KOBİ'leri arasında sonuç yaratacak, mal ve hizmetlere erişimi sağlayacak toplantılar ve konferanslar düzenlemek.
- İki ülkenin KOBİ'lerin şirket ve ürünlerini web ve sanal platformlarımızda (www.russianindustry.com ve www.turkish-industry.com) tanıtımını sağlamak.
Saygıdeğer iş insanlarımız;
 
Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin son dönemde artan bir ivme ile hız kazanması, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması hiç kuşkusuz ki hem Rus hemde Türk iş insanlarımız tarafından büyük bir memnuniyet ile takip edilmektedir.
 
ROST Rus-Türk Ticaret Evi, Rus ve Türk firmalar arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi ve yükselmesi için kurulmuş bir iş birliği platformudur. Amacımız Rusya ve Türkiye pazarında karşılıklı olarak ihracat yapabilecek iş ortaklarını bulmaya yardımcı olmak ve bu doğrultuda hizmetler sunmaktır.
 
ROST Rus-Türk Ticaret Evi’nin, faaliyetlerindeki en önemli konusu ise; iki ülke KOBİ’lerinin karşılıklı olarak tanışmalarını ve ticaret yapmalarını sağlamaktır. Rus ve Türk KOBİ’leri arasındaki ikili ticari iş birliğinin artırılması birincil, öncelikli ortak hedefimizdir.

Son dönemde Rusya’da gerçekleştirdiğimiz toplantılar çerçevesinde, Rus şirketlerinin Türkiye pazarına girmeye çok sıcak baktıklarını, farklı sektörlerde Türkiye ile iş birliği kurmaya istekli olduklarını görmekteyiz. Buna karşılık birçok Türk şirketininde Rusya’ya ihracat yapma isteği ve talebi ile karşılaşıyoruz. Rusya’da ve Türkiye'de ticaret ve yatırım yapmaya istekli firma ve iş insanlarına destekler sunma konusunda yardımcı oluyor ve  sektörlerdeki partnerlerle de işbirlikleri kuruyoruz.

Her iki ülke arasında birçok kalemde ithalat ve ihracat yapıldığını biliyoruz. Bu ikili ticaretin ivme kazanabilmesi için kısıtlama yapan uygulamaların kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca Rus ve Türk iş insanlarının rahat görüşebilmeleri için vizesiz seyahatin aşamalı olarak yeniden başlatılması, iki ülke projelerinin hızlandırılmasını ve Ankara-Moskova arasında güven ve dostluk hattının güçlendirilmesi gerektiğinin kanısındayız. Uygulanan bu kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması ile iki ülke arasındaki ticaretin yüksek seviyelere çıkacağını tahmin ediyoruz.

Bu kapsamda, tüm hizmet ve faaliyetlerimiz ile ROST Rus-Türk Ticaret Evi olarak iki ülke ticaretine birleştirici güç olmayı hedefliyoruz.


Kadir Kurtuluş
ROST Rus Türk Ticaret Evi
Yönetim Kurulu Başkanı

Rus Türk İş Ortaklığı

Rusya ve Türkiye Arasındaki İş Hacmini Geliştirmek İçin Çalışıyoruz

ARAŞTIRMA

Rus ve Türk pazarında piyasa araştırmaları yapmak

İŞBİRLİĞİ

Rusya ve Türkiye pazarına girmek isteyen KOBİ'ler için uygun partnerler bulmak

TEDARİK

Rusya ve Türkiye'den ürün tedarik etmek isteyen KOBİ'lere uygun üreticileri bulmak

B2B

ROST bünyesinde kurulmuş B2B portalları aracılığı ile karşılıklı ticaret hacmini yükseltmek ve ihracatçı KOBİ şirketleri tanıtmak

DESTEK

Rusya ve Türkiye pazarına ürün satışı yapmak isteyen KOBİ'lere dış ticaret hizmetleri vermek

YATIRIM

Rusya ve Türkiye'de ki yatırım imkânları hakkında iki ülke KOBİ'lerini bilgilendirmek

HUKUK

İki ülke arasındaki ticari hukuk alanında yapılan anlaşmalar, kontratlar, işbirlikleri konusunda avukatlık hizmetleri sağlamak

LOJİSTİK

İki ülke arasındaki karşılıklı, lojistik hizmetleri konularında profesyonel çözümler sunmak

İŞ TERCÜMANLIĞI

İki ülkedeki yetkilendirilmiş profesyonel tercümanlık büroları aracılığı ile iş tercümanlığı hizmetleri sunmak

SİGORTA

Rusya ve Türkiye'de sigorta reasürans ve brokerlık hizmetleri sağlamak

FİNANSAL DANIŞMANLIK

Rusya ve Türkiye dış ticaretinde bankacılık ve finansal hizmetler ile ilgili profesyonel hizmetler sunmak

GÜMRÜKLEME

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği ve Gümrükleme Müşavirliği Hizmetleri ile ilgili hizmetler sunmak